Superfoods?
Sem vložte podnadpis

Co je vlastně supefoods?

Co to je vlastně superfoods, které se v dnešní době tak rozmohlo? Jak už sám název napovídá, jedná se o potraviny, které jsou nějakým způsobem výjimečné a pro naše tělo prospěšné. Tyto superpotraviny jsou totiž nadupané důležitými živinami, minerály a také vitamíny. K předním vlastnostem těchto skvělých superpotravin patří také antioxidační účinky.

Díky dřívějším drsným podmínkám, které se vyskytovaly například v pralesech, pouštích nebo nadmořských výškách v sobě museli plodiny své živiny co nejvíce zadržovat, aby si zajistili své přežití. Tento proces měl za následek udržení neskutečně velkého množství látek, které mají léčivý charakter a až abnormální množství nutričních hodnot.

Doporučuje se tyto superpotraviny baštit v surovém stavu, aby nepřišly o své vitamíny, enzymy a proteiny. Mezi superpotraviny můžeme tedy řadit ořechy, luštěniny, semínka, brokolici a některé ovoce. K nejznámějším superpotravinám patří následující dobrotky.

16 superfoods

Camu Camu - je bobule bohatá na vitamín C. Toto ovoce pochází z tropických pralesů z jižní Ameriky. Camu Camu mám v podobě prášku.

Acai - je ovoce s nejsilnějšími antioxidanty. Pochází z palmy v Amazonských pralesech v Brazílii.

AFA - je modrozelená řasa. Tato řasa pochází z jezera V Oregonu. Vyniká obrovských obsahem minerálů.

Chlorella - je velmi známá zelená sladkovodní řasa, která pochází z Japonského ostrova. Vynikající je pro snížení cholesterolu. Chlorella obsahuje mastné kyseliny, vitamíny a také minerály. Vhodná je při detoxikaci těla a dokáže regenerovat jaterní tkáň. Mám pro Vás spoustu kombinací chlorelly.

Spirulina - je sinice modrozelené barvy, která se pěstuje v Japonsku, Indii a USA. Spirulina je silný antioxidant, který obsahuje 75 % bílkovin. Je vynikající pro vyživení pokožky, snížení nadváhy, dodání energie a detoxikaci těla. Spirulina se doporučuje osobám, které trpí na oslabenou imunitu, mají nedostatek železa nebo pijí hodně alkoholu.

Mladý ječmen - ječmen je bohatý na živiny a vitamíny. Je vynikající pro léčku kožních onemocnění, podporuje tělo v boji s nadváhou nebo při depresích. Mladý ječmen také pomáhá ke klidnému spánku.

Matcha tea - je japonský čaj, který se vyrábí ze speciálního zeleného čaje. Matcha se používá více než 800let v budhistických ceremoniích. Matcha je žlutozelený prášek, který má velké uplatnění. Je natolik oblíbený díky svým účinkům, že se podává jako studený i teplý nápoj, vyrábí se z něj italské zmrzlny, laté, čokolády i nealkohlické nápoje. Čaj je plný antioxidantů, vitamínů, minerálů a vlákniny. Má v sobě teofylin, který má podobné účinky jako kofein, jen na přírodní bázi. Je vynikající pro zklidnění žaludku a uvolnění svalových křečí. Má i protizánětlivé účinky a zabraňuje tvorbě zubního kazu.

Kakaové boby - jsou původem z Jižní Ameriky. Plody kakaovníků jsou minerální bombou, která má mírně nahořklou chuť, ale je plná vitamínů. Kakaové boby obsahují přírodní kofein. Kakaový bob je nejbohatší rostlinný zdroj hořčíku. Kakaové boby jsou považovány za přírodní afrodiziakum.

Aloe Vera - přezdíváno také rostlinou nesmrtelnosti. Tento sukulent pochází ze severní Afriky a je vynikající jako doplněk stravy pro naše tělo. Aloe Vera pro Vás mám v přírodních šťávách.

Noni - je tropická rostlina, která pochází z Fidži a Havaje. Noni je skvělý pomocník proti migrénám a depresím. Noni mám v podobě přírodních šťáv.

Konopná semínka - mají oříškovou chuť. Semínka jsou velmi jemná a měkká. Jsou plné vitamínů, minerálů a esenciálních aminokyselin. Konopné semínko můžeme dávat do salátů, masových nádivek a snídaní. 

Quinoa - je obilovina bohatá na bílkoviny, vápník a minerály. Quinoa je pomocníkem při růstu svalové hmoty. Mohli bychom ji přirovnat k rýži. Quinoa je skvělá pro posílení kostí a nervové soustavy. Quinou mám ve třech barvách.

Goji - oranžovo červené bobulky pochází z Himalájí a mají obdobnou chuť jako naše šípky. Goji je známá svými antioxidačními účinky a podporou imunitního systému. Goji obsahuje mimo jiné i beta-karoten.

Maca kořen - je kořenová zelenina. Kořen maci má různé zbarvení a velikosti. Maca je bohatá na vitamín B. Je vynikající při psychické nebo fyzické zátěži.

Chia semínka - pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jsou to malé semínka, které dokáží ve vodě až několikanásobně zvětšit svůj objem. Chia semínka se doporučují pro doplnění denní dávky vlákniny. Jelikož nemají chuť, můžeme je dát téměř do všeho. Do snídaňových směsí, do těstovin, do chleba, smoothie atp.

Lucama - toto ovoce pochází z pobřeží Peru. Je to přírodní sladidlo, které obsahuje beta karoten, vápník, bílkoviny a vitamín B. Vynikající je pro tvorbu energie. Dobře působí i na náš nervový systém. Lucamu pro Vás mám ve snídaňové směsi.


A tohle jen malý souhrn toho, co můžeme mezi superfoods opravdu zařadit. Více najdete u mě na webu, kde sortiment neustále rozšiřuju :)

Závěrem

Teď už víme, co se řadí k tolik uznávaným superpotravinám. Oslovili Vás? Já jsem si je zamilovala a baštím je :) teda aspoň některé z nich :) a nejlepší na tom je, že jsou k dostání i u nás! Můžeme si vybírat i z rozšiřujících se RAW či BIO výrobků. Jsou to opravdu dobrůtky, které si zamilujete :) Tak jen do toho!